UDMR va rămâne în opoziție dacă PSD va intra la guvernare, afirmă vicepremierul interimar Tanczos Barna, invitatul lui Sebastian Zachmann în emisiunea „Piața Victoriei” la Europa FM. UDMR va sprijini însă un guvern minoritar, chiar dacă nu va face parte din acesta, mai spune Tanczos Barna. În timp ce PSD l-a anunțat pe Sorin Grindeanu drept propunere a partidului la funcția de premier, UDMR îl vede potrivit pe actualul ministu al Finanțelor, Alexandru Nazare, pentru a conduce Guvernul. Marele câștigător al acestei crize politice este AUR, mai spune vicepremierul Tanczos Barna. Din această persectivă, partidele mari – PSD și PNL – au acum o responsabilitate uriașă să găsească repede o formulă de coabitare în Parlament, mai declară vicepremierul UDMR.
Tanczos Barna: „Suntem dispuși să susținem și un Guvern minoritar, chiar dacă nu facem parte din acest Guvern”
Sebastian Zachmann: UDMR ce-și…
