Liderul Hezbollah, Naim Qassem, a denunţat sâmbătă acordul‑cadru semnat cu o zi înainte între Liban și Israel, sub medierea Statelor Unite, calificându‑l drept „o greşeală gravă” și declarându‑l „nul şi neavenit”.
Urmările unui dintre atacurile în Liban. FOTO X @MarioNawfal
Qassem afirmă, într‑un comunicat, că „Acordul‑cadru de la Washington este umilitor, ruşinos şi reprezintă o abandonare a suveranităţii”, acuzând Guvernul libanez că ar „legitima” prin acest pas prezenţa israeliană pe teritoriul libanez, relatează AFP, citată de News.ro.
Liderul formaţiunii proiraniene susţine că documentul contravine intereselor Libanului și că singurele prevederi valide ar fi cele din protocolul semnat la 17 iunie între Statele Unite și Iran, în contextul negocierilor privind încetarea Războiului din Iran….
