Sorana Cîrstea, eliminată în runda inaugurală la Roland Garros de Anna Blinkova : Europa FM

Sorana Cîrstea a fost învinsă la Roland Garros de rusoaica Anna Blinkova, cu un scor de 6-3, 3-6, 7-6(5).

Meciul dintre Sorana Cîrstea și Anna Blinkova a durat 2 ore și 27 de minute, începând după mai multe ore de amânare din cauza ploii.

Sorana Cîrstea a condus în primul set cu 3-0, apoi a cerut un timeout medical din cauza unor dureri la glezna stângă.

Setul al doilea a venit cu 3 breakuri pentru Sorana Cîrstea.

Deși a revenit în setul al treilea, Sorana Cîrstea a cedat un serviciu și nu a putut evita un tiebreak.