Sorin Grindeanu, liderul PSD, a transmis luni seară, la ieșirea din plenul Parlamentului, dar înainte ca votul să se încheie, că social-democrații au votat în bloc pentru Guvernul Veștea, subliniind că România se află într-un moment critic și are nevoie urgentă de stabilitate politică și administrativă.
Grindeanu a explicat că PSD a tratat votul cu maximă responsabilitate, având în vedere termenele-limită din PNRR:
„PSD a înțeles responsabilitatea acestui vot, de a oferi României un guvern stabil. Mai avem 70 de zile până se închide PNRR, iar România are de recuperat foarte mulți bani”.
El a precizat că toți parlamentarii social-democrați au votat pentru învestire și l-a felicitat pe premierul desemnat Adrian Veștea pentru că a acceptat mandatul într-un context politic dificil:
„Îl felicit pe Veștea că a acceptat…
